3 Boyutlu Yazıcı Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

By 25 Temmuz 2020Temmuz 29th, 2020Genel

Uzun bir süre, 3 boyutlu yazıcıların büyük bir hammadde maliyetine neden oldukları, karlı bir şekilde üretime dahil edilemeyeceği düşünülüyordu. Ancak son 10 yıllık süreçte değişen pazarlar, üretim trendleri ve teknolojideki hızlı değişimler, 3 boyutlu yazıcıların üretim sektörleri ve üretim sanayi için vazgeçilmez unsurlar olduklarının anlaşılmasının kapılarını araladı.

TEKNOLOJİ İLE SADECE DÜNYAYI DEĞİL İNSANLIĞI DA GELİŞTİRİYORUZ. – BİLL GATES

Peki 3 boyutlu yazıcıların gösterdikleri gelişimin yansımaları nerelerde görülebiliyor. Günümüzde 3 boyutlu yazıcılar hangi alanlarda kullanılmaya uygundur? Özellikle geleneksel üretime alışmış olan üreticiler için 3 boyutlu yazıcılar korkulacak birer makineye benzetiliyor. Ancak günümüzde elde edilen başarılar bu korkuların yersiz olduğunu kanıtlıyor.

3 Boyutlu yazıcılar geliştirilmeye başlandığı ilk dönemlerde, prototip üretiminde ve bilimsel araştırmalarda kullanılmaya başlanmıştı. Günümüzde ise, araç gereç üretimi, yiyecek üretimi, tıbbi cihaz üretimi, ilaç sanayi, kıyafet ve aksesuar üretimi, mücevger ve sanatsal ürün üretimi, otomotiv, inşaat, silah sanayi, bilgisayar parça üretimi, robot üretimi, sensörler ve lazer cihaz üretimi, uzay endüstrisi, iletişim cihazları üretimi, eğitim, araştırma, labarotuvar gereçleri gibi daha onlarca dev sektörde etkin ve verimli olarak kullanılabilmektedir.

Kullanım alanlarında en dikkat çekici olanlar arasında otomotiv ve uzay endüstrisi gösteriliyor. Olabilecek en gelişmiş ve güvenliğin son derece önemli olduğu bu iki sektörde 3 boyutlu yazıcıların yaygın olarak kullanılması, bu teknolojinin kısa sürede böylesine bir başarıya ulaşmış olması, yapabildiklerinden ziyade yapabileceklerinin ne kadar büyük olduğunu sergiler niteliktedir.

3 boyutlu yazıcılar bildiğiniz, sahip olduğunuz eşyaları, aletleri, araçları üretebilmesinin yanında çok daha önemli bir özelliğe sahip. Hayal gücünüzü gerçeğe dönüştürme yeteneğine sahip bu cihazlar aklınıza gelebilecek her türlü objeyi, aleti ve aracı fiziksel ortama dökebilmektedir. Üretilmeyen ve olmasını istediğiniz bir ürün varsa tek yapmanız gereken 3 boyutlu ortamda bu objeyi çizmek ve işi 3 boyutlu yazıcıya bırakmak olacaktır.