3000 Yıllık Mumya 3 Boyutlu Yazıcı İle Tekrar Konuşturuldu

By 25 Temmuz 2020Temmuz 29th, 2020Genel

Bilimadamları, 3000 yıllık bir mumyanın ses tellerini, 3 boyutlu yazıcı ile tekrar üretmeyi başararak tekrar konuşturmayı başardılar.

3 Boyutlu yazıcıların neler yapabileceği ve insanlık için ne faydalar sağlayabileceği hakkında bir çok fikir ve kuşku bulunuyor. Her gün yeni bir 3 boyutlu yazıcı haberi ile teknolojisinde ve kullanım alanlarındaki gelişmeler karşımıza çıkıyor.

Bilimadamları milattan önce 1099 ila 1069 yılları arasında yaşamış Mısırlı bir rahibin mumyasını inceleyerek yeni bir ilke imza atmayı başardı. DNA’sı ve biyolojik özellikleri araştırılan mumya tam 3000 yıl sonra tekrar konuşmaya başladı. Araştırmacılar mumyanın biyolojik yapısından öğrendikleri ses tellerini 3 boyutlu yazıcı yardımı ile suni olarak tekrar oluşturmayı başardı. Bu ses tellerine ait ses de bilgisayar yardımıyla oluşturulabildi.

İnsanlık tarihinde ilk defa ölü bir insanın sesini tekrar oluşturmayı başaran araştırmacılar, suni organ üretiminde yeni bir sayfa açmış oldu. Proje hakkındaki bilgiler ve detaylar ise Royal Holloway, Londra Üniversitesi, York Üniversitesi ve Leeds Müzesi tarafından paylaşıldı.

Sesi tekrar oluşturulan mumyanın Nesyamun adındaki bir rahibe ait olduğu ve rahibin Amun heykeline ait tapınağın en kutsal bölümlerinde çalıştığı düşünülüyor. Nesyamun’un bir çeşit diş eti hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği ve öldüğünde yaklaşık 50 yaşında olduğu tahmin ediliyor.