3D Printer İle Üretim Yapmanın Avantajları

By 25 Temmuz 2020Temmuz 29th, 2020Genel

Geleneksel üretim yöntemleri kullanan firmalar, zaman içinde oldukça gelişmiş olan ve teknolojik açıdan iyileştirilmiş olan bu sistemi efektif bir şekilde kullanmaktadır. Ancak 3d printer ile üretim yöntemine geçiş, bir sıçrayış, ileriye doğru yapılmış bir yatırımdır. Geleneksel üretim yöntemlerinin sahip olduğu bir çok dezavantajı ortadan kaldırmaya yetkindir.

3D Printer ile üretim yapmak yeni bir iştir ve haliyle yüklü miktarlarda yatırım isteyebilmektedir. Bu üretim sistemine geçebilmek için, üretimin yapılacağı sektör iyi incelenmeli, cihazın üreteceği ürünlerin yeterlilikleri, zayıf noktaları ve güçlü yönleri iyi araştırılmalıdır.

3D Printer Avantajları Nelerdir?

Geleneksel üretim yöntemlerine göre bir çok avantajı bulunan 3d printer üretim sisteminin kazandırdığı özellikler tek tek ele alınabilir.

Ölçülendirilebilir Ürünler

3D printerlar kullanılan cihaza göre üretim boyutlarına sahiptir. Yani üretimini yapmak istediğiniz ürüne uygun bir cihaz almanız gerekecektir. 3D printerlar sahip olduğu limitlere göre en büyük ürünü de en küçük ürünü de tek cihazda, maliyeti olmayan ufak ayarlarla üretebilmektedir. Bu anlamda 3d printerlarda farklı ölçülerde ürün üretebilmek için kalıp, klişe maliyetlerine girmek zorunda kalmazsınız. Dahası, kalıp hazırlamak, ölçü belirlemek gibi sorunlarla uğraşmadan zamandan tasarruf edersiniz.

Kişiselleştirilebilir Ürünler

İster büyük bir parti ürün olsun ister tekil ürünler, 3d printerlar sayesinde ürünleri, müşterinin isteği doğrultusunda kolayca kişiselleştirebilir, müşteri taleplerini kısa sürede ve yoğun uğraşlar gerektirmeden karşılayabilirsiniz.

Sipariş Üretimi

Yeterli sayıda cihaz ile büyük parti ürünleri kısa sürede üretebilir üstelik 3d printerlara yönelik bir üretim bandı dahi geliştirebilirsiniz. Bu sayede sürekli tasarım ayarları ile ilgili güncellemeler ve değişiklikler yapmak zorunda kalmaz, zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Geleceğin Teknolojisi

3D printerlar geleceğin üretim teknolojileri olarak görülmektedir. Bu teknolojiye şimdiden adapte olmaya başlayan firmalar, gelişmeye büyük bir hızda devam eden 3d printer teknolojileri ile çalışmaya aşina olmanın yanında bu teknoloji konusunda tecrübeli olarak doğru üretim cihazları ve üretim teknolojileri konusunda kolayca karar verebilir bir hale geleceklerdir. Geleceğe yönelik atılımlar yapan firmalar bu konuda büyük bir avantaja sahip olacaklardır.

3d Printer üretim sisteminin ekonomik avantajları da bulunmaktadır. Üretim teknolojisi avantajlarının yanında ekonomik avantajları da göz ardı edilmemelidir.