Suni Organ Üretimi Tıpta Devrim Yaratıyor

By 25 Temmuz 2020Temmuz 29th, 2020Genel

3 Boyutlu yazıcı diyince genelde akla plastik aksesuarlar, günlük kullanım ürünleri, araç ve gereçler akla geliyor. Ancak sürekli gelişen 3 boyutlu yazıcı teknolojileri adeta yeni bir çağın kapısını aralıyor.

Uzun süredir gelişmeye devam eden ve oldukça başarılı bir noktaya gelmiş olan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi şimdi de suni organ üretmine hazırlanıyor.

Tıp alanında ihtiyaç duyulan bir çok araç ve gerecin üretildiği 3d printer cihazları genel olarak plastik ürünler üretmekte başarılı olarak görülüyordu. Ancak teknolojideki son gelişmeler, 3d printerların metal, kauçuk gibi maddelerle de üretim yapabilmesine imkan kılar hale geldi. Bundan daha da ilerisi ise insanların organlarını üretebilecek, canlı organizmalarla iletişime geçebilen ve adeta yaşayan objeler üretimi olarak görülüyor.

3D Bioprinting Nedir?

Harvard Üniversitesinde bir ekip 3d bioprinting adı verilen bir proje yönetiyor. Bu projenin amacı 3d yazıcılar kullanarak işlevsel, suni, kalp ve böbrek gibi organlar üretmek ve bu konuda sıkıntı yaşayan hastalara yeni organlar yerleştirerek hayatlarına devam etmelerini sağlamak. Kalbinde sorun olan bir insana kalp nakli yapmak için doku ve kan uyumlu doğru bir kalp bulmak gerekiyor. Adeta uygun bir kalp bulmak, kalp nakil ameliyatını yapmaktan daha zor bir süreç. Suni organların üretimi başarılırsa, kişiye özel kalp, böbrek, akciğer gibi organlar üretilebilecek ve işlevsel bir şekilde kullanılabilecek.

Şu anda hala gelişme halinde olan proje, organların tamir olmasına yardımcı olacak parçalar üretmeye çalışmak ile uğraşıyor. Tam kapasiteli bir organı üretmek için geliştirmeler devam ederken önümüzdeki 50 yıl içerisinde bu gelişmenin başarı ile sonuçlanacağı tahmin ediliyor.

YEDEK ORGANLARINIZ HAZIR

Bu teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması sonucu her insanın istedikleri taktirde yedek organlarını ürettirebilecekleri ve saklayabilecekleri, organ depolama alanları oluşturulacağı, ihtiyaç halinde bu depolardan temin edilecek organlarla insanların nakil operasyonlarının gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Bu gelişme belki de insan ömrünün daha da uzaması konusunda tarihteki en önemli atılımlardan biri olacaktır. Uzmanlar organ naklinin yapılabilmesinin ardından ise suni deri, suni kemikler ve kaslar üzerinde çalışabileceklerini, bu sayede gelecekte insanların tamamen yenilenebileceği düşünülüyor. İnsan vücudunda sunisinin üretilmesinin imkansıza yakın olduğu nadir organlardan biri ise beyin olarak görülüyor.